Telefon Sistemleri

Telefon Sistemleri

Günümüz ticaret hayatında telefonun ve telefon sistemlerinin çok büyük önemi vardır. İşletmelerde birçok çalışan olması ve bunların kendi aralarında iletişiminin sağlanması ve dışarıdan arıyan kişilerin görüşmek istediği kişiler ile kısa sürede irtibat kurabilmesi için telefon santralleri kullanılır.

Telefon santrallerine robot operatör takılarak yani sesli karşılama sistemi ile dışarıdan arıyan kişilerin dahili numara tuşlayarak sekretere bağlanmadan aradıkları kişiye ulaşmaları sağlanır ve arıyan kişileri yönlendirerek işlemlerin hızlanmasını sağlar. Telefon santrallerindeki bekleme müzikleri isteğe göre değiştirilebilir veya radyo yayınları verilebilir.

Telefon santrallerinde diafon özellikleride bulunmaktadır bu sayede kapıya gelen bir kişi zile bastığında sekreterin telefonu çalar sekreter gerekli görüşmeyi yaptıktan sonra telefon üzerinden kapıyı açabilir. Telefon santrallerine uyumlu kontrol programları kullanılarak abonelerin nereleri aradıkları ne kadar görüştükleri, ücretleri ve arama istatislikleri tutulabilir.

Dahili abonelere yetki kısıtlaması yapılarak dışarı aramaları kısıtlanabilir belirli numaraları arıyabilmeleri sağlanabilir. Telefon santrallerine FCT (Gsm telefonu) cihazı takılarak aramaları en ucuz yönden yapıması sağlanabilir. IP telefon santralleri kullanılarak şirketlerin şubeleri arasında internet üzerinden ücret ödemeden normal telefon görüşeleri yapması sağlanabilir.