Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri

Kameralarımızı Türkiye de kendi tesisimizde üretiyoruz. Özel üretim proje kameralarımız ile kalite anlayışınızı değiştiriyoruz.

Kamera sistemlerini tür ve özelliklerine göre birçok sınıfa ayrılır. Kısaca anlatmak gerekirse kameralar siyah-beyaz ve renkli olarak 2 ye ayrılabilir bunlarıda hareketli ve sabit kameralar olarak ayırabiliriz.Kameraların netliğini ve görüş açısını önlerine takılan lensler belirler. Kameraların görmesini sağlayan en önemli etken ışıktır insan gözü gibi. Işık seviyesinin azolduğu veya hiç ışık olmayan yerlerde Day/Nigt kameralar veya IR (İnfrared ışıklı) kameralar kullanılır.

Sistemler uzaktan Bilgisayar ile kontrol edilebildiği gibi Akıllı telefonlar ve Tablet bilgisayarla kontrol edilebilirler. Sistemlerde akıllı network iletişimi uygulandığı için uzaktan izlemelerde her zaman yüksek verim sağlanır.

Kameraların hareket etmesi için pan-tilt motorları kullanılır. Zoom (Yakınlaştırma) yapabilmek için ise zoom lensler kullanılır. Kendi üzerinde tümleşik olarak hareket ünitesi ve zoom özelliği bulunan yüksek hızda kameralarda vardır bunlara speed dome kamera denir. Kamera sistemleri kablosuz olarakta tesis edileilir kablosuz kameralar alıcı ünitesini görmek kaydı ile ufuk sınırına kadar tesis edilebilirler. Uzak mesafeli kamera sistemlerinde fiber optik kablo teknolojiside kullanılır. Kamera sistemlerinin kayıt edilmesinde günümüzde DVR Dijital kayıt cihazları ve PC kartları tercih edilmektedir.

Bu kayıt sistemlerinde kayıtlar dijital ortamda yapıldığı için görüntülerin işlenmesi ve taşınması gayet kolaydır. Kameraların internet veya yerel ağ üzerinden canlı izlenmesi hareketli kameraların hareket ettirilmesi ve geriye dönük kayıt izlenmesi mümkündür.

Yüksek görüntü sıkıştırma teknolojileri sayesinde kayıtlar yüksek kaliteli ve uzun süreli olabilmektedir. Kamera sistemindeki sesli kameralar sesli olarak kaydedilebilmektedir. Kamera sistemine takılan gizli kameraların kayıt sisteminde görünmeden kayıt yapmasıda sağlanabilir. Kamera sistemleri uygulanacağı yere göre doğru seçildiği taktirde yüksek verimlilik sağlar.

AHD Kamera

Ahd Kamera teknolojisi Kore de Nextchip firması tarafından geliştirilmiştir analog kablolar üzerinden hd , full hd vüstü sinyalleri taşımaya olanak sağlar 2017 yılı itibari ile ahd kameralar 3 Megapixel , 4 Megapixel ve 5 Megapixel kameralar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ip kameralar

Ip kameralar analog kameralara ve kayıt sistemlerine göre çok yüksek çözünürlükte görüntü alabilmekte ve kaydedilebilmektedir.

Ip kameralar da görüntü işlenmesi ve akıllı video çözümleri uygulanabilir. Ip kameralar VGA çözünürlükten başlar 20 Megapixel e kadar kameralar mevcuttur. Megapixel kameralar ile sınır güvenliği yapılabilir. Ip kameralar bilgisayar programlarına ve NVR (Network Video Recorder) cihazlarına kaydedilebilir. Kamera özelliklerine göre Nas ünitelerinede kayıt yapabilirler. Nvr cihazları Linux tabanlı işletim sistemleri kullandığı için virüs bulaşma ihtimali yoktur. Sistemler uzaktan Bilgisayar ile kontrol edilebildiği gibi Akıllı telefonlar ve Tablet bilgisayarla kontrol edilebilirler. Sistemlerde akıllı network iletişimi uygulandığı için uzaktan izlemelerde her zaman yüksek verim sağlanır.